Dron dla rolnictwa

Drony dla rolnictwa nie są może najbardziej oczywistym połączeniem, jednak okazuje się ono całkiem udane. Przyszłością tej gałęzi gospodarki jest bowiem unowocześnienie. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać większe plony, często mniejszym kosztem i nakładami pracy. Precyzyjne, nowoczesne gospodarstwa rolne pojawiają się coraz częściej, odchodzimy też od obrazu zacofania polskiej wsi. Zakup drona może i znajduje się na samym końcu listy priorytetów, jednak wobec takich faktów warto go przemyśleć.

W naszym poradniku znajdziecie wszystko, co musicie wiedzieć przed taką decyzją. Omawiamy, czym charakteryzuje się to rozwiązanie, a także podpowiadamy, jakie drony dla rolnictwa są najlepsze. Znajdziecie tu nie tylko opis funkcji i atutów, lecz także prezentację konkretnych modeli.

Dron dla rolnictwa Ranking
Jaki Dron dla rolnictwa?
Ranking najlepszych >>>

Zapraszamy!

Czym jest dron?

Zanim jednak przejdziemy do wykorzystania tego gadżetu w rolnictwie, warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest dron. Chodzi o bezzałogowy obiekt latający. Pierwotnie drony zostały wymyślone dla przemysłu militarnego, jednak obecnie stosowane są także w gałęziach cywilnych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży rozrywkowej, pozwalając na rekreacyjne loty, tworzenie zdjęć i filmów. Jednak mają też bardziej praktyczne zastosowania, między innymi w rolnictwie precyzyjnym. W warunkach cywilnych przyjęło się, że dron to urządzenie o masie do 25 kilogramów. Żeby nim sterować, powinniśmy przejść kurs online i zdobyć stosowne uprawnienia – więcej informacji warto poszukać na bieżąco, ponieważ sprawa jest dynamiczna i przepisy mogą się często zmieniać.

Drony dla rolnictwa
Drony dla rolnictwa / Opinie, ceny, ranking najlepszych

Dlaczego warto kupić drony dla rolnictwa?

Prowadzimy nowoczesne gospodarstwo rolne? W takim razie najlepsze drony dla rolnictwa będą świetnym rozwiązaniem! Są szybkie i mobilne, a do tego pozwalają nam zobaczyć uprawy z perspektywy, która normalnie jest dla nas niedostępna. Wykorzystuje się je przede wszystkim do oceny upraw. Na podstawie obrazu ze specjalnych kamer jesteśmy w stanie ocenić między innymi żyzność gleby czy etap wegetacji poszczególnych upraw. Co więcej, w razie powstania chorób roślin, możemy je szybko wykryć i zminimalizować ryzyko zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, które mogą błyskawicznie zająć całą uprawę i zniszczyć plony. W razie jakichkolwiek problemów, na przykład klęski żywiołowej, drony pozwalają błyskawicznie ocenić straty.

Zobacz też: Dron do zdjęć 4K

To jednak nie wszystkie zalety, jakie niosą za sobą drony dla rolnictwa. Pozwalają one także na robienie oprysków. Chociaż stosowanie środków ochrony roślin jest dość kontrowersyjne, to trzeba przyznać, że przy tym bardzo skuteczne. I nie tak szkodliwe, jak kreuje się to w niektórych mediach. Same opryski mogą jednak stanowić zagrożenie dla pracowników, którzy przy nich działają, stąd konieczność stosowania specjalnych ubrań ochronnych. Zarówno pracownik, jak i odzież robocza to dodatkowe koszty, których możemy uniknąć. Najlepsze drony dla rolnictwa udźwigną nawet ponad 10 kilogramów nawozów lub środków ochrony roślin, a także zadbają o to, by nawożenie było szybkie, równomierne i skuteczne. Jest też łatwiejsze w trudnym, na przykład pochyłym lub niedostępnym terenie.

Ale to nie koniec! Najlepszy dron dla rolnictwa, po dołożeniu odpowiednich elementów, może też emitować ultradźwięki. Wykorzystuje częstotliwości, które odstraszają szkodniki. Mowa tu przede wszystkim o określonych gatunkach owadów, ale również ptakach, które niszczą uprawy. Niektóre modele pozwalają także na przygotowanie map obszarowych i ortofotomap, potrzebnych do założenia melioracji.

Sprawdź także: Dron do fotografii

Jakie drony dla rolnictwa wybrać i kupić?

Stajemy więc przed najważniejszym pytaniem – jakie drony dla rolnictwa są najlepsze? Żeby na nie odpowiedzieć, musimy zacząć od klarownego określenia swoich potrzeb i oczekiwań. Najlepiej skontaktować się też z profesjonalną firmą, która przedstawi nam dostępne możliwości, dopasowane do naszych uwarunkowań, jak również omówi koszt ich zastosowania. Na początek musimy wyróżnić drony:

  • Z kamerą RGB,
  • Multispektralne i hiperspektralne,
  • Do nawożenia.
Jakie drony dla rolnictwa
Jakie drony dla rolnictwa są najlepsze?

Drony dla rolnictwa z kamerą RGB

Zacznijmy od najprostszej opcji. Pod tajemniczym skrótem RGB kryją się nazwy trzech kolorów: red, green, blue. Kamera tego typu nagrywa obraz, będący mieszanką tych trzech barw. Brzmi tajemniczo, ale tak naprawdę jest to najzwyklejsza kamera, jakiej używa się w różnych sytuacjach. Tego typu drony dla rolnictwa są najtańsze, a jednocześnie dają pewne możliwości. Pozwalają między innymi na zastosowanie algorytmu VARI, czyli widocznego indeksu odporności. Wykrywa on i ocenia jakość wegetacji.

Może Cię zainteresować: Dron z kamerą Full HD

To jednak nie wszystko. Zmodyfikowana kamera RGB może także używać podczerwieni, a jednocześnie jest przyjaźniejsza cenowo od kamer spektralnych. To pozwala opracować mapę wegetacji roślin, a przez to zminimalizować ilość oprysków, nawozów czy ryzyko szkód spowodowanych czy to szkodnikami, czy infekcjami roślin. Obraz z drona dla rolnictwa, który posiada taką kamerę, jest łatwy w interpretacji, a w tej roli może nam posłużyć większość dronów z kamerą.

Drony dla rolnictwa multi- i hiperspektralne

Nieco bardziej zaawansowaną kamerą podczerwoną dysponują drony dla rolnictwa z obrazowaniem multispektralnym i hiperspektralnym. Tu już mówimy o specjalistycznych urządzeniach. Dają informacje o stanie gleby, jej nawiezieniu i nawodnieniu, a przez to pomagają optymalizować nasze uprawy. Jako że kamery tego typu kalibrują się automatycznie, możemy szybko porównywać dane uzyskane w różnym czasie, niezależnie od nasłonecznienia, oświetlenia i innych różnic między poszczególnymi dniami. To zaleta, której nie posiadają kamery RGB.

Specjalistyczne drony dla rolnictwa analizują też spektrum światła odbitego przez rośliny. Im więcej pasm biorą pod uwagę, tym dokładniejsze informacje otrzymujemy. Może informować o stanie upraw, ale też ewentualnej obecności roślin niepożądanych. Dawniej w ogromnych gospodarstwach także korzystano z tej technologii, jednak wykorzystywano do tego samoloty. Z tego powodu była ona niezwykle droga, a przy tym na analizę danych trzeba było czekać tygodniami. Dziś dane te dostępne są praktycznie natychmiast, a odpowiednie drony dla rolnictwa to znacznie mniejsza inwestycja, która szybko się zwróci.

Zobacz również: Dron do zdjęć

Jakie drony dla rolnictwa są najlepsze? Nawożenie

Rolnicy podkreślają jednak, że najlepsze drony dla rolnictwa mają o wiele bardziej praktyczne zastosowanie – mogą nawozić uprawy. Pamiętajmy jednak, że do tego celu potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Cywilny dron nie sprawdzi się m.in. ze względu na ograniczenie zasięgu oraz pojemności akumulatora. Najlepsze drony dla rolnictwa mogą udźwignąć obecnie nawet do 30 kilogramów nawozu i pozwalają na kilka godzin lotu. Z tego powodu są jednak kilkukrotnie cięższe niż przeciętne urządzenia.

Najlepsze drony dla rolnictwa
Najlepsze drony dla rolnictwa

Gdzie kupić drony dla rolnictwa?

Jak już wspomnieliśmy drony z kamerą RGB dostępne są powszechnie, między innymi w marketach z elektroniką czy sklepach internetowych. Jednak profesjonalne drony dla rolnictwa oferowane są przede wszystkim przez specjalistyczne firmy, zajmujące się sprzedażą takich właśnie akcesoriów. Jeśli zaś chodzi o producentów, którzy znajdą tu zastosowanie, możemy wymienić chociażby kultowe DJI czy Parrot.

Cena dronów dla rolnictwa

Ile kosztują drony dla rolnictwa? Zwykły model z kamerą RGB to koszt od 500 zł do kilku tysięcy. Natomiast specjalistyczne modele kosztują znacznie więcej. Musimy wydać na nie nawet do 50 tysięcy złotych, a do tego dołożyć koszty szkolenia. Jednak inwestycja ta może nam się zwrócić.

Drony dla rolnictwa – opinie

Specjaliści podkreślają bowiem, że przez profesjonalne nawiezienie, monitorowanie nawodnienia czy wykrywanie ognisk chorobowych, urządzenia te zwiększają nasze plony. A jak Wy zapatrujecie się na takie udogodnienia? Jest to duże ułatwienie, czy wolicie tradycyjne metody? Czekamy na opinie o dronach dla rolnictwa!

Drony dla rolnictwa / Ranking najlepszych

Jeśli planujecie zakup dla swojego gospodarstwa, polecamy przede wszystkim kontakt z profesjonalnym doradcą. Zdajemy sobie jednak sprawę, że chcecie zorientować się w polecanych modelach i ich kosztach jeszcze przed tym krokiem. Dlatego właśnie poniżej znajdziecie ranking najlepszych dronów dla rolnictwa.

Dodaj opinie na forum