Dron na pilota to najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o podobne urządzenia. co właściwie oznacza to określenie? Wraz z wybranym przez nas sprzętem, w zestawie otrzymujemy kilka przedmiotów, które mogą przydać się podczas późniejszego użytkowania. Wśród nich jest także kontroler, czyli pilot do sterowania naszym dronem. Daje on całkiem sporo opcji, jeśli chodzi o poruszanie się urządzeniem, jednak szczegóły zależą wyłącznie od producenta i zawsze musimy rozpatrywać je w oparciu o konkretne urządzenie.
Zdajemy sobie sprawę, że wybór odpowiedniego modelu może być trudny, zwłaszcza jeśli nie mamy większego doświadczenia z podobnym sprzętem. Dlatego zapraszamy do lektur naszego poradnika. Przygotowaliśmy go w oparciu o najpopularniejsze pytania i wątpliwości, dlatego przede wszystkim wskazujemy, jaki dron na pilota jest najlepszy, a także na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Czym jest dron?
Ale zanim przejdziemy do wyboru, jakim jest najlepszy dron na pilota, warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest dron. Chociaż pojęcie to pojawia się bardzo często, czy to w listach prezentowych, czy w reklamach, konkretne informacje musimy usystematyzować. Cechą charakterystyczną dronów jest zdolność latania – są to urządzenia, które unoszą się w powietrze, najczęściej za pomocą czterech śmigieł. Dzięki temu cechuje go dość duża sterowność. Warto też zaznaczyć, że dron na pilota jest urządzeniem bezzałogowym, sterowanym zdalnie, na odległość.
Dlaczego warto wybrać dron na pilota?
Alternatywą dla opisywanego przez nas rozwiązania jest dron sterowany specjalną aplikacją w telefonie. Musimy połączyć go za pomocą Bluetooth, odpalić odpowiednią apkę i sterować dronem poprzez dotykanie określonych partii ekranu. Przypomina to trochę grę komputerową i wydaje się całkiem proste oraz intuicyjne, ale jeśli jest to nasz pierwszy dron lub na poważnie myślimy o tym hobby, nie nauczy nas to sterowania pełnowymiarowymi dronami. Pojawia się też problem z zasięgiem, bo w przypadku Bluetooth jest to najczęściej około 20 metrów.
Zobacz też: Dron do 3000 zł
Z tego wynika, że dron na pilota to zawsze dobry wybór, nawet jeśli na razie planujemy latać tylko amatorsko. Pilot wykorzystuje fale radiowe, by komunikować się z dronem. Mają one o wiele większy zasięg od Bluetooth, co oznacza, że urządzenie może się od nas oddalić, a przez to daje większe możliwości. Pilot wygodniej leży w dłoni i nie musimy patrzeć, gdzie naciskamy lub poruszamy poszczególnymi elementami kontrolera, gdyż wyczuwamy to dotykiem. Wystarczy skupić wzrok na dronie. Wreszcie sterowanie takim urządzeniem, przypominającym pada, przygotowuje nas do pilotowania większych, bardziej profesjonalnych dronów, gdyż zasada działania ich kontrolera jest praktycznie taka sama.
Jaki dron na pilota wybrać i kupić?
Oczywiście na początek powinniśmy się przyjrzeć samemu pilotowi. Zwróćmy uwagę, czy robi na nas wrażenie solidnego, posiada antypoślizgowe elementy i dopasowuje się do dłoni. Im więcej opcji na pilocie mamy do dyspozycji, tym łatwiej będzie sterować urządzeniem. Co więcej, dron na pilota z kamerą może dawać nam podgląd na żywo na naszym telefonie lub tablecie i w takim przypadku urządzenie sterujące powinno mieć wygodny, dedykowany do tego uchwyt.
Sprawdź także: Drony dla rolnictwa
Dron na pilota z kamerą
Jednym z ciekawszych rozwiązań jest właśnie dobry dron na pilota z kamerą. Już samo latanie dronem jest rozrywką, a tymczasem pozwala nam on jeszcze nakręcić pasjonujące materiały z zupełnie innej perspektywy, niż robimy to na co dzień. Musimy tylko pamiętać o obecnych przepisach – warto sprawdzać je na bieżąco, jednak na ten moment nakładają na nas obowiązek odbycia prostego szkolenia online, jeśli chcemy pilotować drony z kamerą. Musimy też nakleić na urządzenie nadany nam numer pilota. Takie szkolenie za zgodą rodziców mogą odbyć nawet osoby niepełnoletnie.
Ale co z tą kamerą? Pozwala na robienie filmów i zdjęć z góry, na przykład utrwalanie piękna najbliższej okolicy, zabytków, ciekawych wydarzeń, rodzinnych uroczystości. Musimy pamiętać, by przestrzegać zaleceń i przepisów, tak by nie uszkodzić ani osób, ani mienia. Najlepszy dron na pilota z kamerą dysponuje rozdzielczością 4K, co oznacza 3940 na 2160 pikseli, nagrywa zarówno w 30, jak i w 60 lub 90 klatkach i posiada stabilizację obrazu, która zapobiega jego drganiom.
Może Cię zainteresować: Dron do zdjęć 4K
Zasilanie drona na pilota
Dużą zaletą drona na pilota jest zasilanie osobno i kontrolera, i samego urządzenia. Dzięki temu oba są w stanie pracować znacznie dłużej. Pilot zazwyczaj zasilany jest zwykłymi bateriami, ale w przypadku samego drona nie polecamy tego rozwiązania. Na zwykłych akumulatorkach AA będzie on latał bardzo krótko, zaledwie parę minut. Po wszystkim trzeba wymienić baterię, a to generuje koszty i przyczynia się do produkcji niepotrzebnych elektrośmieci. O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem jest dron na pilota, zasilany dedykowanymi akumulatorkami. Mogą one starczyć nawet na kilkanaście minut lotu. Najlepiej, jeśli w zestawie otrzymujemy dwa lub więcej – wtedy rozładowanie nie wymaga przerwania zabawy, a jedynie wymianę akumulatorka. Takie baterie można wielokrotnie ładować.
Jaki dron na pilota jest najlepszy?
Jeśli planujemy kupić pierwszy dron na pilota, najlepszym rozwiązaniem będzie taki z szeroko rozwiniętą automatyką. Szczególnie na początku duży problem może nam sprawiać początek i koniec lotu, toteż przydaje się funkcja automatycznego startu i rozwiązania. Niektóre przyciski na pilocie mogą służyć do automatycznego wykonania akrobacji powietrznych. Dużym atutem jest także automatyczny powrót na miejsce startu w razie utraty zasięgu lub wyczerpanej baterii. Do tego jednak potrzebny będzie także GPS.
Zobacz również: Dron do fotografii
Gdzie kupić dron na pilota?
W jakich sklepach możemy dorwać dobry dron na pilota? Polecamy odwiedzić duże markety z elektroniką, gdzie dostępne modele można obejrzeć na żywo i zastanowić się, który najbardziej nam odpowiada. Jeśli nie mamy takiej potrzeby, dobrym rozwiązaniem będą renomowane sklepy internetowe. Znajdziemy w nich takie marki, jak na przykład UGO, Overmax, DJI, Syma, JJRC i inne. Wszystkie oferują dron z pilotem.
Cena drona na pilota
Ile kosztuje dron na pilota? Cena może być bardzo różnorodna. Najtańsze modele, bardziej przypominające zabawki dla dzieci, to koszt od około 150 zł. Najdroższe mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taka różnica wynika przede wszystkim z licznych funkcji i możliwości, a także faktu, że profesjonalne drony dają możliwość dodatkowego zarobkowania.
Dron na pilota – opinie
Jak już wspomnieliśmy, jest to wybór lepszy niż urządzenie sterowane z poziomu smartfona. Stanowi dobry pomysł na prezent, i to nie tylko dla dzieci, ale także dla osób dorosłych zainteresowanych nowinkami technologicznymi. Jesteśmy też ciekawi Waszej perspektywy. Na opinie o dronach na pilota czekamy w sekcji komentarzy.
Dron na pilota / Ranking najlepszych
Wiemy, jak trudno jest wybrać odpowiedni sprzęt pośród takiej różnorodności. Dlatego właśnie zebraliśmy najpopularniejsze opcje, cieszące się dobrymi opiniami. Skoro sprawdziły się u innych użytkowników, to i u Was mają szansę, prawda? Nie przedłużając, prezentujemy ranking najlepszych dronów na pilota.